“Feja që mund të pi raki” qytetarët tregojnë simbolikën e Sulltan Novruzit – Stop
“STOP”-I JUAJ, KLIPET

“Feja që mund të pi raki” qytetarët tregojnë simbolikën e Sulltan Novruzit

Sot festohet dita e Sulltan Novruzit, më e rëndësishmja e komunitetit bektashian. Edhe ne në studio ndajmë një byrek me bimë jeshile, për të parë, se kujt i takon fati për këtë vit.Ne ishim edhe mes bektashijve, për t’i pyetur, se cfarë simbolizon për ta kjo ditë e shënuar.Dita e Sulltan Novruzit simbolizon ditëlindjen e Imam Aliut.Në këtë ditë çdo gjë ringjallërohet, lind shpresa dhe ringjallja për gjithë njerëzimin.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *