Evakuohet spitali, 88-vjeçari shkon me predhë të Luftës së Parë Botërore në të pasme – Stop
Bota, Të Gjitha

Evakuohet spitali, 88-vjeçari shkon me predhë të Luftës së Parë Botërore në të pasme

Burri u paraqit në dhomën e urgjencës në Toulon duke thënë se ai kishte përdorur predhën e artilerisë për të marrë kënaqësi dhe se nuk ishte më në gjendje ta nxirrte atë.

Në Toulon, Francë, frika e bombës u shkaktua kur një burrë 88-vjeçar u shfaq në spital, i cili kishte futur një predhë artilerie nga Lufta e Parë Botërore në të pasme. I moshuari u paraqit në spitalin Sainte Musse në qytetin francez mëngjesin e së shtunës, duke u thënë mjekëve se kishte nevojë për ndihmë sepse pas përdorimit të predhës (një copë artilerie 8 inç, 20 centimetra e gjatë dhe 5 centimetra në diametër) për të marrë kënaqësi. , nuk ishte më në gjendje ta nxirrte. Stafi i spitalit shkaktoi menjëherë kërcënimin me bombë, duke organizuar evakuimin e pjesshëm të strukturës, ndërsa ekipi kirurgjik hoqi bombën.

Mjekët e dhomës së urgjencës së spitalit të Toulon i thanë më pas Var-Matin, gazetës së lajmeve të Francës juglindore, se gjatë viteve ata kanë pasur përvoja të ndryshme me njerëz që kanë mbërritur në dhomën e urgjencës me objekte në anus, por është hera e parë me një predhë. “Ne jemi mësuar të gjejmë objekte të pazakonta të fshehura atje ku dielli nuk shkëlqen. Një mollë, një mango, madje edhe një kanaçe me krem ​​rroje. Por një predhë artilerie? Kjo nuk kishte ndodhur kurrë më parë”.

Gazeta sqaron se kur mjekët verifikuan praninë reale të bombës në anusin e 88-vjeçarit, menjëherë aktivizuan pajisjen e urgjencës: drejtuesit e spitalit urdhëruan evakuimin e pjesshëm të spitalit, konkretisht zonat e urgjencës pediatrike dhe të të rriturve dhe mbyllja, falë edhe ndihmës së zjarrfikësve dhe rojeve të sigurisë, të dhomës së urgjencës; të gjithë pacientët e rinj u dërguan në spitale të tjera në qytet për shkak të asaj që është quajtur “një frikë e jashtëzakonshme nga bomba”.

“Më vonë – raportoi më pas një nga mjekët për gazetën – ne trajtuam pacientin tonë atipik, i cili ndërkohë na kishte siguruar se bomba ishte defektuar para përdorimit”, por pavarësisht kësaj një ekip i skuadrës së bombave për të vlerësuar rrezikun aktual.

Pasi u konstatua se rreziku i shpërthimit ishte shumë i ulët, mjekët arritën të nxirrnin predhën e artilerisë, e cila doli të ishte një send koleksionist: është një pajisje që përdorej zakonisht nga ushtria franceze gjatë Luftës së Parë Botërore. Pasi është “defuzuar”, pacienti 88-vjeçar është shtruar në spital: është mirë dhe sipas spitalit po shërohet shpejt.

 
Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *