“Djali 12 vjeç më vjedh lekët e shtëpisë për të blerë…” prindërit: Të ndalohet shitja! – Stop
KAMERA E FSHEHTE, KLIPET

“Djali 12 vjeç më vjedh lekët e shtëpisë për të blerë…” prindërit: Të ndalohet shitja!

Dukuria e shitjes së produkteve të cigareve te personat nën 18 vjec, vazhdon ende, edhe pse është trajtuar disa herë në emisionin tonë.Subjektet kanë detyrimin, që të zbatojnë ligjin dhe nuk duhet të tregtojnë cigare, puro, cigare elektronike e më gjerë, ndaj të miturve.Ligji kërkon, që të gjitha pikat e shitjes duhet të pajisen me tabelë të dukshme dhe të lexueshme, ku të shkruhet: “Ndalohet shitja e produkteve të duhanit personave nën 18 vjeç”. Por ky detyrim nuk zbatohet. Ne kemi kryer një vëzhgim në Tiranë, ku këto produkte, si: cigare, puro dhe cigare elektronike, u janë shitur fëmijëve 12, 13 dhe 15 vjec.Bruna Shiroka, mjeke, shpjegon, se dëmin e përdorimit të cigareve nga moshat e mitura.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *