Deklaratat e Ramës, Basha: Autokratët e korruptuar i hedhin fajin BE-së

Pas deklaratës së kryeministrit, Edi Rama në “Forumin e Prespës” ka reaguar menjëherë kreu i PD-së, Lulzim Basha.

Basha teksa e akuzon kreun e qeverisë si autokrat i korruptuar shton se i hedh fajin te BE për mungesën e përparimit, në vend të goditjeve të tyre të tmerrshme ndaj demokracisë dhe sundimit të ligjit.

“Ishte një kohë kur zyrtarët e BE-së si Reinhard Priebe folën për shkeljet e autokratëve të Ballkanit mbi Demokracinë dhe Sundimin e Ligjit dhe Kryeministrat e Ballkanit dhe kolegët e tyre u drodhën, reflektuan ose u larguan me votë. Duket se për momentin tavolinat janë kthyer.

Autokratët e korruptuar të Ballkanit kanë guximin të hedhin fajin te BE për mungesën e përparimit, në vend të goditjeve të tyre të tmerrshme ndaj demokracisë dhe sundimit të ligjit. Të flasësh me zë të lartë dhe të veprosh kundër autokracisë është mënyra e vetme për të mbrojtur demokracinë dhe aspiratat e njerëzve në Ballkanit Perëndimor”, shkruan Basha.

Gjatë fjalës së tij në Forumin e Prespës Rama theksoi se nëse BE nuk do të mbajë një të tillë, atëhere për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut është një më pak.

Më tej Rama teksa tha se nëse BE ka një vënd për tu zbavitur ai është Ballkani Perëndimor, shtoi se BE është më nervoze dhe në depresion se Ballkani Perëndimor.

Të Fundit