Covid-19/ Metoda e re që mund “të shpëtojë” pacientët nga intubimi. – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Covid-19/ Metoda e re që mund “të shpëtojë” pacientët nga intubimi.

Mjekët janë bazuar në nje algoritëm, për të trajtuar pacientët që kanë  pneumoni Covid dhe për të ndërhyrë në mënyrë parandaluese duke shmangur, kur është e mundur, intubimin.

Kjo u shpjegua nga shefi i pulmonologjisë  Raffaele Scala, në spitalin San Donato në Arezzo(Itali), i cili zhvÇilloi dhe përdor këtë algoritëm së bashku me kolegun e tij portugez Joao Carlos Ëinck, koordinator i Qendrës së Mjekësisë së Rehabilitimit të Frymëmarrjes në Universitetin e Porto.

“Ky është një sistem që lejon me udhëzime të sakta – thotë Scala, si dhe kur të ndërhyhet me ndihmë të frymëmarrjes në pacientët që kanë zhvilluar pneumoni si pasojë e Covid, pra si të rrisim niveli i ndihmës ose si ta pakësojmë atë.

Algoritmi tregon metodat dhe kohën e teknikave të ndryshme të ndihmës jo-invazive të frymëmarrjes bazuar në gjendjen e pacientit “.

“Vetëm me aplikimin në kohë dhe korrekt të oksigjenit, rrjedhave të larta, CPAP dhe ventilimit jo invaziv, – shton ai – është e mundur të parandalohet përkeqësimi i kushteve të frymëmarrjes të pacientit të prekur nga pneumonia Covid.

Kjo na ndihmon që të identifikojmë në mënyrë të saktë pacientët që kanë në të vërtetë nevojë për intubim dhe shmangin “bllokimin” e njësisë së kujdesit intensiv “.

Një sistem që mund të përdoret në çdo repart spitali.

Qëllimi i këtij algoritmi i cili bazohet në shumë botime mjekësore dhe shkencore të lëshuara gjatë pandemisë – vazhdon Scala – është pikërisht të përfaqësojë një lloj” busulle “për të gjithë mjekët që merren me pneumoni Covid dhe jo vetëm.

Reparti i pneumologjisë dhe sëmundjeve infektive të spitalit Aretino, “flluska Covid”, aktualisht ka 80 pacientë të shtruar në spital.

Mosha mesatare ka rënë ndjeshëm që nga vala e parë. Sot ajo lëkundet midis 50 dhe 65 vjeç, por ka edhe pacientë të shtruar në spital prej 35 dhe 40 vjeç.

Ne nuk jemi në numrat e emergjencave të nëntorit dhe dhjetorit të kaluar – vazhdon Scala – por sigurisht në javën e fundit kemi regjistruar një rritje shqetësuese. Në pritje të vaksinimit masiv, ne rekomandojmë që popullata të respektojë rregullat themelore për t’u mbrojtur nga virusi. Distanca, higjiena e duarve dhe maska ​​”.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *