As reagentë e as ilace, në QSUT prej muajsh nuk bëhen analizat 7 nëntor 2018 – Stop
Të Gjitha

As reagentë e as ilace, në QSUT prej muajsh nuk bëhen analizat 7 nëntor 2018

Më 3 Tetor emisioni “Stop” në Tv Klan transmetoi rastin e Gëzim Doçit, i cili kurohet me tumor në kokë. Çdo vit ai duhet të kryejë 9 analiza, por që nga muaji Maj ka bërë vetëm 5. Për të tjerat mungojnë reagentët.

Gëzim Doçi: Unë jam i sëmurë, jam invalid i grupit të plotë, kam bërë dy ndërhyrje kirurgjikale dhe nuk mi bëjnë analizat. Bëhet fjalë për 9 analiza që i kam të përhershme për t’i bërë çdo vit dhe nga 9 që në Maj më kanë bërë vetëm 5. Arsyeja është që thonë nuk kemi reagentë.

Gazetarja e Stop shkoi vet në QSUT për të verifikuar mungesën e këtyre reagentëve.

Specialistja 2: Po nuk ka pra! Nuk kanë ardhur akoma. Fol te dhoma 3.

Mjekja laborante: Jo nuk kanë ardhur! Po të kishin ardhur unë do t’ju kontaktoja, se unë e kam numrin e Gëzimit. Dhe i kam thënë që në momentin që unë do të kem informacionin më të vogël që këto reagentë, ka ardhur furnizimi në depon e laboratorit, do ta kontaktojmë që të vijë t’i bëjë.

Mungesa e këtyre reagentëve i detyron pacientët që të shkojnë për analiza në spitalet private. Mirëpo fatura është e kripur. Konkretisht, analizat që duhet të bëjë z.Gëzim Doçi kushtojnë plot 255 mijë Lekë të vjetra.

Për këtë arsye, Gëzim Doçi ka një apel për shtetin: Këto analiza që janë për t’u bërë, mos na sorollatin kot laboratoreve sepse nuk kemi lekë për t’i bërë.

Gazetarja e “Stop” dhe Gëzimi u rikthyen në QSUT për analizat e këtij të fundit. Jo vetëm që reagentët nuk kanë ardhur, por edhe medikamentet, që merrte me rimbursim, janë hequr nga lista.

Drejtoresha: Si kaluat?

Qytetari: Mirë si kalove ti?

Drejtoresha: Juve numrin e keni lënë tek laboratori për analizat që do të merret reagenti.

Qytetari: Po ka që në Maj që e kam lënë.

Drejtoresha: E di, e di zotëri! Po nuk ka ardhur akoma!

Qytetari: S’ka ardhur reagenti?

Drejtoresha: Jo! Të jeni i sigurtë që sapo të vijë do t’ju lajmërojmë.

Qytetari: Shteti shqiptar, në qendër të Shqipërisë mos me i ba analizat një të sëmuri me tumor në kokë që në Maj?

Drejtoresha: Shteti shqiptar nuk është vetëm QSUT-ja, ka dhe ambulanca të tjera. Ju thashë, keni kaluar te ambulancat e tjera?

Qytetari: S’ka reagentë? Ka a s’ka? Më thuaj mua po, jo? T’i baj, s’ti baj!

Drejtoresha: Për momentin nuk kemi!

Qytetari: Hë në rregull!

Drejtoresha: Do të njoftoheni sapo të vijnë.

Cilësia e ilaçeve është një tjetër problem, me të cilin përballet Gëzimi dhe të gjithë të sëmurët, ndaj të afërmit ia sjellin medikamentet nga Belgjika.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *