Arben Ahmetaj: Bashkitë të organizojnë shortet,nis muajin që vjen shpërndarja e banesave – Stop
Lajme, Të Gjitha

Arben Ahmetaj: Bashkitë të organizojnë shortet,nis muajin që vjen shpërndarja e banesave

Zv/ kryeministri, Arben Ahmetaj, në një dalje për mediat pas mbledhjes së qeverisë ka deklaruar se do të kalojnë në pronësi të qytetarëve, gati 1100 apartamentet të rindërtuara nga tërmeti mes datave 20 dhe 26 nëntor. Ai ka thënë se është detyrim i bashkive që të fillojnë shortet publike dhe shpërndarjen.

“Sapo filloi procesi i kalimit të shkollave në pronësi të bashkive. Shkolla të rindërtuara, që u kalojnë bashkive për administrim në vazhdim. E dyta ky muaj do të shumë i rëndësishëm. Në vigjilje të dy vjetorit të asaj ngjarje të rëndë, tërmetit. Kemi procesuar për të kaluar në pronësi të plotë të qytetarëve shtëpi, apartamente. Si do të bëhet shpërndarja? Një është lista prioritare, ky trajtohen familjet me ndihmë ekonomike, nëna familje, familjet e policëve të vrarë. Për këto familje shpërndarja bëhet me njëherë. Ndërsa për pjesën tjetër do të bëhet me short publik, edhe në ambiente të hapura madje.

Është detyrim dhe përgjegjësi e bashkive që të fillojnë të organizojnë shortet publike, transparente për të shpërndarë apartamentet. Vetëm mes 20 dhe 26 nëntor do të shpërndahen gati 1050 apartamente dhe njësi individuale. Deri tani janë shpërndarë gati 1100 njësi individuale dhe gati mbi 800 grande për “DS4” për familjet e dëmtuara. Është një lajm i mirë për familjet. Deri në fund të shtatorit të vitit tjetër besojmë se do i kemi shpërndarë të gjithë apartamentet” tha ai.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *