Apeli/ 4 vjeçarja nuk furnizohet me oksigjen në tru, që nga lindja – Stop
HUMANIZEM, KLIPET

Apeli/ 4 vjeçarja nuk furnizohet me oksigjen në tru, që nga lindja

Në 5 prill 2022 ishim në Korcë, në ish-konviktin e ndërtimit, ku ishin strehuar familje të pastreha dhe jetimë.Mes tyre banonte edhe një 63 vjecar i vetmuar, Beqir Andrea,i cili për shkak të gangrenës kishte prerë një këmbë. Pasi e mbajtën një muaj në spital,e kthyen në godinën e konviktit, pa njeri që të kujdesej për të. Fatkeqësisht i sëmuri ndërroi jetë, megjithëse emisioni “Stop” kishte organizuar gjithë sistemimin e tij. “Stop” iu drejtua Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korcë, për t’i dorëzuar një kallzim, duke kërkuar fillimin e hetimeve për Shërbimin Social, si dhe stafin mjeksor, për mjekim të pakujdesshëm.

Rohelia është vetëm 4 vjeç dhe vuan nga mungesa e oksigjenit në tru. Ajo prej lindjes nuk e ka të zhvilluar trurin.Duke qënë binjake me motrën e saj, Rohelia fatkeqësisht nuk është zhvilluar siç duhet.Kurimin e saj, prindërit e kanë siguruar në Itali, po shpenzimet janë shumë të larta. Ata kërkojnë ndihmën e të gjithë shqiptarëve, për të mundësuar kurimin e kushtueshëm. Shuma, që duhet është 20 mijë dollarë, ndaj emisioni “Stop” dhe “Fundjavë Ndryshe” kanë nisur sensibilizimin për shpëtimin e jetës së vogëlushes Rohelia.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *