Akuzohet se tërhoqi zvarrë me makinë gomarin, flet nënkryetari i bashkisë: Është plagosur nga një ujk – Stop
Bota, Të Gjitha

Akuzohet se tërhoqi zvarrë me makinë gomarin, flet nënkryetari i bashkisë: Është plagosur nga një ujk

Detaje të rënda kanë dalë nga abuzimi me gomarin në Zitsa të Greqisë, ku nënkryetari i kësaj bashkie është arrestuar për shkak se akuzohet se e ka tërhequr zvarrë me makinë.

Avokati i tij Dimitris Dimos, ka paraqitur versionin e tij në lidhje me gomarin që u tërhoq zvarrë me mjetin bujqësor nga nënkryetari i Bashkisë së Zicës .

Duke pretenduar se kafsha ishte lënduar pasi ishte sulmuar nga një ujk , ai e vendosi atë në karrocë për ta transportuar për të marrë ndihmën e parë, por për një arsye të panjohur gomarit i ra këmba në asfalt dhe ai nuk e vuri re.

“Qëndrimi i klientit tim është se kjo kafshë është sulmuar nga një ujk. Ai e mori, e futi në karrocën e makinës për të shkuar t’i jepte ndihmën e parë. Rrugës, e panjohur për çfarë arsye dhe pa e kuptuar, këmba e kafshës ra në asfalt, flokët brenda karrocës mbanin pjesën tjetër të trupit. Është zvarritur për sa metra është zvarritur dhe më pas kur ka rënë e gjithë kafsha e ka vënë re autori i dyshuar dhe nëse e shihni veturën ndalet në 10 metra”, tha z.Dimitris Dimos.

Ai tha gjithashtu se platformat e internetit janë vërshuar me mesazhe shantazhuese dhe kërcënuese ndaj nënkryetarit dhe se si në raste të tjera “ai po gjykohet dhe dënohet në mungesë”.

Ai përmendi gjithashtu se nënkryetari 63 -vjeçar nuk mund të ishte zgjuar një ditë dhe tha “le të tërheqim një gomar nëpër fshat që ta shohin të gjithë” dhe se askush nuk e hetoi versionin e aksidentit.

Banorët e fshatit Grammeno janë të indinjuar nga akti i neveritshëm i nënkryetarit të bashkisë. Autori u arrestua vonë pasditen e së dielës dhe u dërgua në Drejtorinë e Policisë së zonës dhe prej andej do të dërgohet në Prokurorinë e Janinës.

Kafsha fatkeqe nuk ka përballuar shpejtësinë e mjetit dhe është rrëzuar, ndërsa vetë ka ndaluar mjetin pasi është shqetësuar nga banorët të cilët i kanë bërtitur. Në pikën ku është ndalur makina, fermeri e ka lënë në anë të rrugës.

Në të njëjtën kohë, të shoqëruar nga policia, në fermën blegtorale 63-vjeçare kanë mbërritur veterinerë nga rajoni i Epirit për të ekzaminuar kafshën e dëmtuar.

Është mirë me shëndet, na thanë dy veterinerët, kafsha është e shokuar nga rënia, ka plagë në këmbë dhe në bark. Ai është në këmbë, ka ngrënë dhe pirë ujë, nesër do të vijë një veteriner privat për të monitoruar dhe trajtuar plagët, ndërsa pronari i kafshës ka filluar trajtimin dhe ka trajtuar plagët.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *