30 vite në arrati, arrestohet bosi i mafies siçiliane, Matteo Messina Denaro – Stop
Bota, Të Gjitha

30 vite në arrati, arrestohet bosi i mafies siçiliane, Matteo Messina Denaro

Bosi italian i mafias Matteo Messina Denaro është arrestuar nga karabinierët  në një klinikë private në Palermo, pas 30 vitesh në arrati. Hetimi që çoi në arrestimin e bosit mafioz Castelvetrano (Tp) u koordinua nga prokurori Maurizio de Lucia dhe zv/prokurori Paolo Guido, shkruan TGCOM 24.

Sipas mediave TGCOM 24, Matteo Messina Denaro, është arrestuar brenda klinikës private Maddalena në Palermo, ku po merrte trajtim.

Djali i bosit të vjetër mafioz të Castelvetrano (Tp) Ciccio, aleat historik i Korleonezëve të Totò Riina, ishte i arratisur që nga vera e vitit 1993, kur në një letër që i kishte shkruar të dashurës së tij në atë kohë, Angela, pas masakrave mafioze në Romë, Milano dhe Firence, paralajmëroi fillimin e jetës së tij.

Qindra oficerë të zbatimit të ligjit janë përfshirë në arrestimin e tij ndër vite. Një i arratisur rekord si aleatët e tij besnikë Totò Riina, i cili u shpëtoi prangave për 23 vite dhe Bernando Provenzano, i cili arriti të shmangte burgun për 38 vite.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *