Yuri Kim: Shqipëria udhëhoqi botën duke hapur dyert për të strehuar afganët – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Yuri Kim: Shqipëria udhëhoqi botën duke hapur dyert për të strehuar afganët

Në një ceremoni të zhvilluar këtë të premte ku u nënshkrua një memorandum bashkëpunimi mes Universitetit Bujqësor të Tiranës dhe Michigan State University, ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka vlerësuar pritjen që Shqipëria i bëri afganëve.

Gjatë fjalës së saj Kim tha se shqiptarët udhëhoqën botën në pritjen e afganeve dhe kjo është merita e popullit shqiptar.

“Sot festojmë lidhjen e veçantë të shqiptarëve, amerikanëve dhe afganëve dhe rritjen e fuqizimin e njeri-tjetrit. Shqipëria dhe SHBA kanë punuar së bashku për të rritur arsimin. Të gjithë kemi parë të tmerruar dhunën që shpërtheu në Afganistan, ndaj shumë u detyruan të iknin nga vendi i tyre. Shqipëria udhëhoqi botën duke hapur dyert e shtëpisë për të strehuar sa më shumë afganë. Nuk do e harrojë kurrë mikpritjen dhe humanizmi që ka treguar Shqipëria. Ky është një vlerësim për të gjithë popullin shqiptar, është merita e tyre. Kjo nuk u bë për shkak të politikave apo llogarive, por për shkak të karakterit shqiptar, kjo është ajo që jeni ju. Duhet t’iu ndjekim me admirim. Shqipëria dënoi globalish agresionin rus nga Ukrainës. Qeveria e SHBA, Shqipërisë, Universiteti i Miçigan dhe UBT jemi këtu sot që ata që kanë ardhur nga Afganistani të vazhdojnë studimet e tyre në SHBA njësoi sikur të ishin në SHBA. Ky është një program materi që do të bëhet . Ne festojë jo vetëm suksesin e studiuesve, por edhe një partneritet të ri mes dy universiteteve. Ky partneritet do të ndërtojë ura për pedagogëve, nxënësve, do të bëhen shkëmbim njohurish.  Zyrtarisht SHBA dhe Shqipëria vendosën lidhje diplomatike 100 vite më parë, por gjithmonë kemi qëndruar pranë njeri-tjetrit.”, tha Kim.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *