Vrau një vajzë 16 muajshe, qesh ndërsa gjyqtarët e dënojnë me burgim të përjetshëm: “Mizore dhe e pandjeshme” – Stop
Bota, Të Gjitha

Vrau një vajzë 16 muajshe, qesh ndërsa gjyqtarët e dënojnë me burgim të përjetshëm: “Mizore dhe e pandjeshme”

Një buzëqeshje në fytyrën e saj teksa gjyqtarët e dënojnë me burgim të përjetshëm. Savannah Brockhill e bëri këtë dy ditë më parë në dënimin e dhënë nga gjyqtarët e gjykatës së Bradford,në veri të Anglisë. Gruaja është përgjegjëse për vrasjen e një vajze 16-muajshe, vajza e partneres së saj Frankie Smith. Për gjyqtarët ajo ishte “mizore dhe e pandjeshme”. Para se ta vriste, vrasësja së bashku me nënën e saj dyshohet se kanë abuzuar edhe me foshnjën.

Boris Johnson gjithashtu reagoi për këtë ngjarje duke siguruar se “ai do të bëjë gjithçka për të hedhur dritë mbi punën e departamentit lokal të të miturve”.

Historia
Star Hobson, ky është emri i vogëlushes, e cila u vra në shtator 2020, në periudhën e izolimit në familje për shkak të pandemisë. Dy gratë jetonin me viktimën e vogël në Bradford të Anglisë Veriore. Disa herë motrat dhe vëllezërit e nënës së fëmijës i ishin drejtuar shërbimeve sociale, të shqetësuara për gjendjen e vogëlushes Star. Ankesat e tyre, megjithatë, nuk u dëgjuan kurrë.

Dy ditë më parë, përveç burgimit të përjetshëm për partneren, nëna e fëmijës u dënua me tetë vite burg, fajtore për mosmbrojtjen e vogëlushes.

Vendimi
“Mizore” dhe “e pandjeshme” u përcaktua nga gjyqtarët Savannah Brockhill, fajtore për vrasjen e foshnjes.

Familja
Në gjykim ka qenë edhe familja e viktimës së vogël. Vëllezërit dhe hallat thanë se ishin “të shkatërruar dhe të shkatërruar” nga ajo që ndodhi. “Ne do të donim ta mbronim atë. Ne do të kishim bërë gjithçka për ta bërë atë të sigurt, por bllokimi ishte në fuqi dhe ne nuk kemi mundur ta shohim atë për muaj të tërë”, vazhduan ata. “Herën e fundit që mundëm ta përqafonim ishte në korrik të vitit të kaluar dhe me atë rast pamë Starin që nuk ndihej mirë. Kështu iu drejtuam shërbimeve sociale, por askush nuk na dëgjoi”, përfunduan ata.

Ndërhyrja e Johnson
Për këtë çështje ndërhyu edhe kryeministri Boris Johnson pak para vendimit zyrtar të gjykatës, i cili siguroi Parlamentin se do të hedhë dritë mbi punën e Departamentit për Mbrojtjen e të Miturve në Bradford: “Është e pamundur të pranohet që jeta e një fëmije të pafajshëm është shtypur kështu.” “Vrasësja ishte e një mizorie dhe pandjeshmërie të pashpjegueshme. Jam vërtet i trishtuar dhe i hutuar nga ajo që ndodhi”, vazhdoi Johnson.

“Në orët e ardhshme do të caktojmë një komisioner qeveritar për të vlerësuar veprimin e departamentit të mbrojtjes së fëmijëve të qytetit. Përgjegjësi do të duhet të bëjë një raport për aferën në janar”, përfundoi ai.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *