“Vajzën e lashë në jetimore…” rrëfimi mes lotësh: Varferia më detyroi! – Stop
HUMANIZEM, KLIPET

“Vajzën e lashë në jetimore…” rrëfimi mes lotësh: Varferia më detyroi!

Ndodhemi në Divjake, në lagjen numër 3 tek familja Jaliq.Raimonda Jaliq, tregon, se që në moshën 9 vjecare ka filluar të ketë probleme shëndetsore. Ajo calonte dhe operoi këmbët. Në moshë të vogël mbeti jetim dhe më pas u martua. Nga varfëria vajzën e madhe e la në jetimore, dhe e mori pas 2 vitesh. Të dytën firmosi, që ta linte 3 vite po në jetimore, po gjatë kësaj kohe u sëmur dhe nuk e mori më. Vajza e dytë është birësuar në Tiranë dhe Raimonda nuk e ka parë më. Prej 5 vitesh jeton me karrige me rrota dhe merr kemp 260 mijë lekë dhe ndërsa bashkëshorti merr 110 për kujdestarinë, por edhe ai është i sëmurë me tumor në prostatë dhe duhet operuar.Pas apelit të kësaj familjeje, gazetarja e “Stop” bashkë me “Fundjavë ndryshe” cuan ndihma ushqimore.

Nga ana tjetër, Blerim Zeneli, përgjegjës i shërbimit social në Bashkinë Divjakë thotë, se kjo familje është ndihmuar cdo muaj me pako ushqimore dhe ndihma për vajzën, por është e vështirë t’i ndërtohet një shtëpi, pasi nuk ka truall.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *