Tjetër skandal, pas pagave del edhe databaza me targat e makinave – Stop
Lajme, Të Gjitha

Tjetër skandal, pas pagave del edhe databaza me targat e makinave

Tjetër skandal me të dhënat private të qytetarëve shqiptarë! Pas publikimit të listës së pagave dhe numrave të ID, së fundmi në rrjet po qarkullon një databazë me targat e makinave të shqiptarëve.

Në databazë listohen targat bashkë me emrin e personit të cili i përket automjeti.

Databaza është e ndarë në disa kolona ku listohen targat, modeli i automjetit, tipi, ngjyra e tij, numri i shasisë dhe emrin e personit që e ka në pronësi. Janë 530 452 qytetarë të cilëve u janë publikuar të dhënat e automjetit të regjistruar në emrin e tyre.

Prej dy ditësh në rrjetet e komunikimit online kanë qarkulluar dy databaza të tjera. Njëra prej tyre përmban listën e pagave të shqiptarëve për muajin Janar 2021, ndërsa tjetra i përket muajit Prill. Kjo e fundit krahas pagave, zbulon edhe numrat e celularëve të qytetarëve.

Prokuroria ka nisur hetimet duke zbarkuar në disa institucione që kanë akses në këto databaza.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *