Testi për mbrojtjen e planetit, sonda e NASA-s përplaset me sukses me një asteroid – Stop
Bota, Të Gjitha

Testi për mbrojtjen e planetit, sonda e NASA-s përplaset me sukses me një asteroid

Sonda ‘Dart’ e Agjencisë Hapësinore Amerikane, NASA, është përplasur me sukses me një asteroid duke shkatërruar veten në këtë proces.

Përplasja ishte e qëllimshme për të testuar nëse shkëmbinjve hapësinorë, që mund të kërcënojnë Tokën, mund t’u ndryshohet kursi në mënyrë të sigurt.

Kamerat e sondës Dart kapën pamjen e përplasjes në objektin 160 metra të gjerë, të quajtur Dimorphos.

“Me sa mund të themi, testi ynë i parë i mbrojtjes planetare ishte një sukses”, tha Elena Adams, pjesë e misionit.

Sipas të dhënave të para, vendi ku u përplas sonda ishte vetëm 17 metra larg qendrës së asteroidit Dimorphos.

Nga pamjet e marra nga sonda, shkencëtarët thanë se asteroidi kishte formën e një diamanti dhe në disa pjesë të sipërfaqes së tij kishte gurë, por disa zona ishin të lëmuara.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *