Tentuan të kalojnë kufirin me test të falsifikuar, dy të arrestuar – Stop
Lajme, Të Gjitha

Tentuan të kalojnë kufirin me test të falsifikuar, dy të arrestuar

Tri persona janë arrestuar në pikën kufitare të Pogradecit, ku dy prej tyre kishin falsifikuar testin e PRC anti-Covid me qëllim për të kaluar drejt Maqedonisë së Veriut dhe një tjetër u kap duke transportuar 3 sirianë të jashtëligjshëm.

Në pranga përfundoi Adrian Lamaj, 36 vjeç, banues në Tiranë dhe Lorjan Alushaj, 37 vjeç, banues në Vlorë, pasi tentuan të kalojnë kufirin me test të falsifikuar të PCR.

Gjithashtu policia kufitare e Pogradecit ka arrestuar edhe Andrea Palla, 17 vjeç, i cili edhe pse pa patentë drejtonte mjetin, në të cilën po transportonte 3 emigrantë sirianë drejt Maqedonisë.

Policia i bëri shenjë për të ndaluar, por ai nuk iu bind. Për këtë policia është vënë në ndjekje ku e ka ndaluar në Qafë Thanë. Gjatë kontrollit të mjetit tip veturë ‘Benz’ me targa AA092EF u gjetën në bagazh të fshehur 3 emigrantë sirianë.

17-vjeçari do të gjykohet për vepra penale “Ndihme për kalim te paligjshëm te kufirit”, “Mosbindje ndaj urdhrit te policisë se rendit publik” dhe “Drejtim automjeteve ne mënyrë te parregullt”.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *