Stop-Skandali/ Tenderi i QSUT-se rrezikon degjimin e femijeve me probleme.(18.06.2019) – Stop
KLIPET

Stop-Skandali/ Tenderi i QSUT-se rrezikon degjimin e femijeve me probleme.(18.06.2019)

Një VKM me numër 308 e vitit 2014 alokon një fond të posacëm për fëmijët me probleme me dëgjimin. Nëse ndërhyrja për këtë kategori nuk bëhet deri në moshën 5 vjec, fëmijët rrezikojnë të mos dëgjojnë e të mos flasin për gjithë jetën. Doktori ORL, Arvenol Meta, shpjegon anën teknike të këtij problemi, që mund të jetë i lindur ose i fituar.”Stop” sjell problemin e 3 familjeve, fëmijët e të cilave, vuajnë nga kjo fatkeqësi. Njëri nga fëmijët është 7 vjec dhe shanset, për të fituar dëgjimin, janë të pakta.

Ndërhyrja për këtë problem ka një kosto prej 32 mijë eurosh.Tenderi, që nisi në qershor 2018 nga QSUT, dy herë nuk shpalli asnjë fitues,pasi fituesi i paracaktuar u pezullua nga KPP.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *