Stop – Patos/ Shperthimi i naftes ne token e lajthive, bashkia pret analizat! (29 tetor 2019) – Stop
Të Gjitha

Stop – Patos/ Shperthimi i naftes ne token e lajthive, bashkia pret analizat! (29 tetor 2019)

Problematika e radhës na con në Visokë të Patosit, ku Engjell Peshkëpia tregon shqetësimin, lidhur me shpërthimet e ndodhura më 17 shtator dhe dëmet në fushën e lajthive. Ai thotë, se policia bashkiake dhe ekspertët ishin në vendin e ngjarjes, por nuk kanë ende asnjë përgjigje, se cfarë do bëhet me dëmin.Kryetarja e bashkisë, Rajmonda Balilaj, shprehet, se janë vënë në dijeni të gjitha instancat, për të zbuluar shkakun e incidentit. Ajo thotë, se pasi të merret vendimi i prokurorisë, bashkia do të ngrejë komisionin, që bën vlerësimin e dëmit.Drejtoria Rajonale e Mjedisit Fier ka marrë mostrat në pikat e shpërthimit në pus dhe në Gjanicë dhe i ka nisur në AKM për analiza. Ndërsa Inspektoriati thotë, që mostrat i ka cuar në Drejtorinë rajonale të shëndetit publik.Në përfundim të këtij ping-pongu, rezulton, se ka ndotje me lëndë organike dhe prani të produkteve të naftës. Ky informacion i është përcjellë Ministrisë së Brendshme dhe asaj të Infrastrukturës dhe Energjetikës, pasi zona, ku ka ndodhur shpërthimi, nuk ka operator të licensuar, por është në afërsi të zonave të hidrokarbureve.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *