Stop – Me hepatit B, pacientet vuajne prej 3 muajsh mungesen e tenofovirit! (24 shtator 2019) – Stop
Të Gjitha

Stop – Me hepatit B, pacientet vuajne prej 3 muajsh mungesen e tenofovirit! (24 shtator 2019)

Hysnije Gjura nga Librazhdi, tregon, se ka 2 muaj,që nuk merr ilacin tenofovir 245 mg pranë farmacisë së spitalit të Elbasanit, që përdoret për kurimin e hepatitit B. Mjekët thonë, se mungesa e këtij medikamenti mund të bëjë, që të kalojë në cerozë.Të njejtin problem ka edhe një denoncues anonim, që prej dy muajsh nuk e gjen tenofovirin në QSUT.Si të mos mjaftonte kjo, edhe në farmacitë private, mungon medikamenti i shtrenjtë.Në FSDKSH Elbasan, drejtori Kastriot Belshi pranon problematikën e krijuar dhe thotë, se po pritet zgjidhje.Pas interesimit të “Stop”,përgjigja e drejtorisë së QSUT-së, ishte, se medikamenti në fjalë ka qenë në mungesë, por ka ardhur furnizmi në datën 20 shtator.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *