Stop – Izolimi dhe kufizimi i levizjes penalizon pacientet e hemodializes! (26 mars 2020) – Stop
Të Gjitha

Stop – Izolimi dhe kufizimi i levizjes penalizon pacientet e hemodializes! (26 mars 2020)

Më 13 mars të 2020-ës, Qeveria shqiptare kufizoi qarkullimin e automjeteve në vend, në kuadër të masave ndaj pandemisë së koronavirus.Pas dy ditësh u kufizua edhe qarkullimi i këmbësorëve.Por në një emision televiziv ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu garantoi, se pacientët e dializës, do të gjendej zgjidhje, duke u siguruar transportin këtyre pacientëve.Por në të kundërt, djali i një pacienti me hemodializë, thotë, se tani që Qeveria ka kufizuar lëvizjen, nuk ka mundur që ta cojë babain për hemodialize, sepse e gjobisin policët. Ai thotë, se duhet vërtetim nga spitali, leje nga policia rrugore, si dhe ta cojë në spital. Po ai vetë nuk ka automjet.Transporti i pacientëve të hemodializës, ka qenë problem edhe më parë, por sot ka arritur kulmin, sepse nëse nuk ke një makinë personale, pacientët duhet ta bëjnë këtë rrugë në këmbë.Në fakt, Stop ka shoqëruar një person, që ka nevojë për hemodializë, dhe shkon në spital me karrocë me rrota, i shoqëruar nga familja.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *