Stop-EMISIONI 164(SEZONI 5) 16 Prill 2020-Pandemia/Kane emrin ne listen e perfituesve, por nuk i lene te dalin nga qelia! – Stop
STOP

Stop-EMISIONI 164(SEZONI 5) 16 Prill 2020-Pandemia/Kane emrin ne listen e perfituesve, por nuk i lene te dalin nga qelia!

Sipas aktit normativ nga Ministria e Drejtësisë, qindra të burgosur, që përmbushnin kriteret, do të qëndronin 3 muaj në shtëpi në karantinë. Por edhe pse emrat dolën, disa prej tyre nuk mundën të dalin nga qelitë. Stop sjell 2 raste nga burgu i Fierit me këtë problematikë dhe një nga Tirana, nga burgu 302.Tre raste të tjera raportohen nga burgu i Rrogozhinës dhe familjarët e të burgosurve denoncojnë faktin, se të afërmit e tyre e kanë emrin në listën e daljes, por nuk u jepet leja.Edhe nga burgu i Fushë-Krujës konstatohet e njejta problemtikë. Drejtuesi i burgut të Rogozhinës dhe juristi i burgut të Fierit, nuk japin asnjë shpjegim, duke thënë se të dhënat janë sekret.Por gazetari i Stop komunikoi me Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve dhe komisionin e Apelimit dhe specialistja e kësaj strukture, u njoh me rastet, për të cilat do të merret një vendim.

Pas më shumë se një muaji, sot u mblodh sërish parlamenti shqiptar, për të votuar masat në kuadër të pandemisë së koronavirusit.Por seanca e sotme ishte shumë e pazakontë, pasi deputetët ishin ulur në distancë, në sallë, plate e llozha dhe nuk kishte prani të medias.Stop sjell krahasimin e kësaj seance parlamentare me disa nga seancat e nxehta, kur deputetët mblidheshin në foltore, duke mos lejuar zhvillimin normal të punimeve parlamentare.

Kryeministri Edi Rama deklaroi, se Qeveria do të japë për biznesin e vogël dyfishin e shumës së deklaruar në tatime. Në një komunikim me qytetarët në Facebook, shefi i qeverisë bëri me dije, se çdo kryefamiljar i vetëpunësuar, por edhe bashkëshortja e tij, do të marrin secili “pagën e luftës”.Formulari plotësohet online, ndërsa pagesa prej 26 mijë lekësh, derdhet menjëherë në bankë nga administrata. Tatimet mund të kryejnë kontrolle për të verifikuar, nëse biznesi është vërtet i mbyllur.Një përfaqësues anonim i një biznesi të vogël, tregon, se merret me prodhimin dhe shpërndarjen e kafesë. Me mbylljen e lokaleve, ai thotë, se ka mbetur pa punë, sepse është efekti i zinxhirit. Qytetari thotë, se në këtë biznes ka punuar familjarisht dhe nuk kanë burime të tjera.Ai ka aplikuar për pagën e luftës dhe është refuzuar.Sot kërkon një zgjidhje, pasi ka një muaj pa punë dhe nuk ka të ardhura as ai dhe as familjarët.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *