Stop – Bathore/ 27 nxenes perfundojne ne spital pas florizimit te dhembeve! (30 tetor 2019) – Stop
Të Gjitha

Stop – Bathore/ 27 nxenes perfundojne ne spital pas florizimit te dhembeve! (30 tetor 2019)

Në datën 15 tetor, 27 nxënës të shkollës 9 vjecare “Halit Coka” në Bathore, kanë përfunduar në qendrën shëndetësore Kamëz me simptoma helmimi. Para se të përfundonin në spital, ata i janë nënshtruar procedurës së florizimit të dhëmbëve nga dentisti i shkollës.Ky i fundit pretendon, se gjithcka është bërë brenda protokollit dhe produkti i përdorur ishte brenda afatit të skadencës.Në ASHR, mjeku specialist Gimjan Dokle thotë, se janë ngritur grupe pune, për të hetuar rastin.Pas një jave, konkluzioni është, se disa nxënës kanë ngrënë pas aplikimit të produktit dhe nuk kanë respektuar 2-orëshin e mosngrënies dhe mospirjes. Pjesa tjetër, sipas hetimit, është përfshirë nga paniku.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *