Stop – Absurdi, barazohet me ligj alkooli dhe efektet e tij me pijet energjike! (20 mars 2019) – Stop
Të Gjitha

Stop – Absurdi, barazohet me ligj alkooli dhe efektet e tij me pijet energjike! (20 mars 2019)

Alkooli është i dëmshëm për shëndetin e sidomos për grupmoshat e mituara e të reja. Për këtë arsye, janë miratuar me ligj një sërë kufizimesh për përdorimin dhe reklamimin e produkteve, që përmbajnë alkool.Në tetor të vitit 2018 ligji 9518 pësoi disa ndryshime dhe me propozim të deputetit Erion Brace, alkooli u barazua me pijet energjike dhe ato me gaz, duke u ndaluar njëlloj, si konsumi ashtu edhe reklamimi nga të miturit.Një ndryshim i tillë, nuk i përgjigjet normave të BE-së.Kompanitë e mëdha në vend tregojnë dëmet, që u vijnë nga një ligj i tillë. Ndërsa zyrtarja e ISHP-së shpjegon, se kurrsesi alkooli dhe efektet e tij, nuk mund të barazohen me efektet e pijeve energjike e me gaz.

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *