Shqipëria zgjidhet si një ndër 16 shtetet ku do të zhvillohet stërvitja ushtarake “Defender 21” – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Shqipëria zgjidhet si një ndër 16 shtetet ku do të zhvillohet stërvitja ushtarake “Defender 21”

Shqipëria është një ndër 16 shtetet ku do të zhvillohet stërvitja ushtarake shumëkombëshe “Defender 21”. Trupat e mbërritura nga 26 shtete, nën drejtimin e amerikanëve do të kenë operacione në portin e Durrësit, bazën ajrore të Kuçovës, Berat, Zall-herr, Bizë, Pashaliman dhe bazën ajrore të Farkës.

Shqipëria u zgjodh ndër shtete e tjera për shkak të vendndodhjes së saj strategjike dhe faktit se ka qenë një partner i vlefshëm për SHBA prej vitesh. Kjo stërvitje do të kryhet në pjesën e Ballkanit dhe Detit të Zi.

Deri në 10 qershor në Shqipëri do të zhvillohen stërvitje ku përfshihen dhe qitjet e drejtpërdrejta, ato mbrojtëse ajrore, raketore apo dhe detare, por një pjesë e trupave do të qëndroje dhe më pas.

Stërvitja është e natyrës mbrojtëse dhe përqendrohet në parandalimin e agresioneve ndërsa përgatit forcat tona për t’iu përgjigjur krizave nëse është e nevojshme. Këtë vit, fokusi i “Defender Europe 21” do të ketë në fokus krijimin e gatishmërisë operacionale dhe ndërveprimin me NATO-n dhe një numër më të madh të aleatëve dhe partnerëve në një zonë më të gjerë operacionesh se kurrë më parë.

Shqipëria luan një rol kritik në këtë stërvitje. Operacionet e përbashkëta logjistike Over-the-Shore, JLOTS do të zhvillohen për herë të parë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore në Portin e Durrësit.

Gjatë stërvitjes shumëkombëshe Defender Evropë 21, do të ngrihen 5 qendra logjistike në shtetet e përfshira, një ndër to është Shqipëria. 31 zonat e stërvitjes do të jenë të ndërtuara në 12 prej shteteve pjesëmarrëse.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *