San Marino, vendi i parë në botë me presidentin homoseksual – Stop
Bota, Të Gjitha

San Marino, vendi i parë në botë me presidentin homoseksual

Vendi i parë në botë që ka zgjedhur një president homoseksual është San Marino. Paolo Rondelli është aktivist dhe mbështet hapur komunitetin LGBT+.

58-vjeçari tha në Facebook se ai “ndoshta do të jetë kreu i parë i shtetit që i përket komunitetit LGBT+”.

Xavier Bettel i Luksemburgut dhe Ana Brnabic e Serbisë janë dy shembuj të kryeministrave homoseksualë në botë, por rasi i Rondell-it është i pari në histori.

“Është një ditë historike, që më mbush me gëzim dhe krenari, sepse Paolo Rondelli do të jetë kreu i parë i shtetit që i përket komunitetit LGBT+, jo vetëm në San Marino, por në botë,” – u shpreh senatorja dhe aktivistja e LGBT+ Monica Cirinna.

https://m.facebook.com/monicacirinna.it/posts/pfbid02qFYELhknTHSQCwr9ddCMQTVeSdc1uc9yXN7RtcBNb8hyq2fg5UMTkApNXzrczpoNl?

San Marino, një mikroshtet me vetëm 34 Mijë njerëz, është pa dalje në det brenda rajonit italian të Emilia Romagna.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *