Rekord i ri i pandemisë, OBSH: Mbi 2 milion raste në një javë – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Rekord i ri i pandemisë, OBSH: Mbi 2 milion raste në një javë

Mbi 2 milion raste me koronavirus janë regjistruar në të gjithë botën gjatë javës së kaluar, ka deklaruar OBSH-ja- një rritje eksponenciale që nga fillimi i pandemisë në një periudhë kaq të shkurtër.

Në një analizë javore të COVID-19, OBSH tha për javën e dytë radhazi, se rajoni europian ka raportuar numrin më të madh të rasteve të reja, me më shumë se 1.3 milion raste të raportuara ose rreth 46% të totalit në të gjithë botën. Agjencia  Shëndetësore e OKB-së tha se numri i viktimave ishte gjithashtu në rritje në Europë, me rreth 35%  më shumë në krahasim me javën e kaluar.

“Megjithëse numri i viktimave po rritet gradualisht, përqindja e viktimave në krahasim me rastet mbetet relativisht e ulët, krahasuar me fazën e hershme të pandemisë në pranverë,” tha OBSH.

Agjencia gjithashtu vuri në dukje se janë rritur shtrimet në spital dhe mungesa e ICU për shkak të COVID-19 në 21 vende në të gjithë Europën.

Rreth 18% e personave të infektuar me COVID-19 janë  shtruar në spital, dhe rreth 7% kanë nevojë të shtrohen në terapi intensive ose kanë nevojë për oksigjen.

Globalisht, OBSH-ja  tha se vendet që kanë raportuar numrin më të lartë të rasteve mbeten të njëjta: India, SHBA, Franca, Brazili dhe Britania. s

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *