Putin: Largimi i disa firmave të huaja mund të jetë për mirë – Stop
Bota, Të Gjitha

Putin: Largimi i disa firmave të huaja mund të jetë për mirë

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se largimi i disa kompanive të huaja nga Rusia në këtë kohë lufte “mund të jetë për mirë”.

Përmes një video-konference në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Putin tha se ishte e pamundur që Rusia të shkëputej nga teknologjia perëndimore pavarësisht sanksioneve.

Putin tha se vendi ka probleme me zinxhirët e transportit dhe furnizimit dhe se ata do vazhdojnë të importojnë mallra zëvendësues, edhe pse kjo nuk është një zgjidhje.

Vjedhja e aseteve nga Perëndimi nuk do të çojë në asnjë të mirë. Rusia është konkurruese dhe mbetet eksportuesi kryesor i grurit”, tha ai.

Ai shtoi se më e rëndësishmja është që Rusia të largohet nga sistemi banker Swift në vendbanimet me partnerët ish-sovjetikë.

Sistemi bankar Swift është një sistem pagesash ndërkombëtar i përdorur nga mijëra institucione financiare.

Reagimi i presidentit rus vjen pasi BE dhe aleatët e saj pezulluan shtatë institucione nga sistemi në mars dhe ka propozuar përjashtimin e tre bankave të tjera ruse nga Swift.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *