Nike i jep stafit një javë pushim për shëndetin mendor – Stop
Bota, Të Gjitha

Nike i jep stafit një javë pushim për shëndetin mendor

Stafit të Nike me seli në Oregon u është dhënë një javë pushim për të mbështetur shëndetin e tyre mendor, përpara se të kthehen në zyrë në shtator.

Nga sot e deri të premten, firma amerikane do të “mbyllet” për t’u dhënë punonjësve një pushim pas një viti të vështirë.

“Merrni kohë për t’u çlodhur, për t’u çliruar dhe për të kaluar kohë me të dashurit tuaj,” tha kreu i firmës Matt Marrazzo në një mesazh për stafin.

Një numër në rritje i punonjësve kanë raportuar se ndjehen të lodhur ndërsa pandemia po vazhdon dhe disa po punojnë ende nga shtëpia.

Firmat e mëdha amerikane si Apple, Uber dhe banka Wells Fargo gjithashtu kanë vonuar planet që stafi të kthehet në zyrë pasi infektimet po rriten në të gjithë SHBA-në.

Duke bërë njoftimin në Linkedin javën e kaluar, Marrazzo i tha stafit të Nike: “Mos punoni” – duke shtuar se viti i kaluar ishte “i ashpër” dhe ata “po kalonin një ngjarje traumatike”.

“Në një vit (ose dy) ndryshe nga të tjerët, marrja e kohës për pushim dhe shërim është çelësi për të performuar mirë dhe për të qëndruar të shëndetshëm.

Nuk është vetëm një” javë pushimi “për ekipin … është një hap që tregon që ne duhet t’i japim përparësi shëndetit mendor dhe të vazhdojmë punën.”

Sipas raporteve, ajo gjithashtu pasqyron faktin që Nike ka pasur një vit të suksesshëm, me shitjet e rritura.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *