Ngordhin peshqit ne lumin Drin, hetime per ndotjen e rrezikshme toksike! – Stop – 8 Tetor 2020 – Stop
Të Gjitha

Ngordhin peshqit ne lumin Drin, hetime per ndotjen e rrezikshme toksike! – Stop – 8 Tetor 2020

Në redaksinë e emisionit Stop ka mbërritur denoncimi, se në lumin Drin kanë ngordhur mijëra kg peshk në mënyrë të pakuptueshme.Një nga banorët e zonës së Lezhës shpjegon fenomenin dhe bën thirrje, që shteti të verë dorë, pasi lumi Drin tani nuk ka asnjë gjallesë, për shkak të ndotjes toksike. Kjo sjell probleme edhe për tokat bujqësore dhe ujin e pijshëm.Gazetari i “Stop” pyeti në policinë e Lezhës, e cila tha, se ka nisur një hetim për të gjetur shkaktarët e ndotjes së Lumit Drin dhe materialet janë dërguar në Prokurori. Por nga ana tjetër, në Prokurori thonë, se nuk kanë asnjë material nga policia për këtë rast. Kryetari i bashkisë së Lezhës deklaron, se prej kohësh ka ngritur zërin pranë Institucioneve të Mjedisit për ndotjen e lumit.Pikërisht ditën, që emisioni Stop po interesohej për këtë problem, Drejtoria Rajonale e Mjedisit, dërgoi ispektorët në terren, për të marrë mostrat e ujit për analizë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *