NATO: Nuk po kërkojmë luftë me Rusinë – Stop
Bota, Të Gjitha

NATO: Nuk po kërkojmë luftë me Rusinë

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg e quajti “brutal” sulmin rus ndaj Ukrainës dhe dënoi sulmet ndaj civilëve dhe marrjen nën kontroll të termocentralit bërthamor të Zaporizhzhias.

“Ne dënojmë sulmet ndaj civilëve. Dhe gjatë natës, ne kemi parë gjithashtu raporte për një sulm kundër termocentralit bërthamor,” tha Stoltenberg në një konferencë të përbashkët shtypi me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken, përpara një takimi me ministrat e Jashtëm të vendeve perëndimore në Bruksel.

“Kjo thjesht tregon pamaturinë e kësaj lufte dhe rëndësinë e përfundimit të saj dhe nevojën e tërheqjes së të gjitha trupave nga Rusia dhe angazhimit në përpjekjet diplomatike,” shtoi Stoltenberg.

Ai tha se teksa aleatët e NATO-s kanë “zbatuar sanksione të paprecedentë” ndaj Rusisë dhe kanë ofruar mbështetje për Ukrainën, “NATO nuk është pjesë e konfliktit”.

“Ne nuk kërkojmë luftë me Rusinë”, tha Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg.

“Në të njëjtën kohë, ne duhet të sigurohemi që të mos ketë keqkuptim në lidhje me angazhimin tonë për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët.”

Ai tha se forcat e NATO-s kanë rritur “praninë e tyre mbrojtëse” në pjesën lindore të Aleancës.

Stoltenberg u bëri thirrje gjithashtu SHBA, Evropës dhe Kanadasë për mbështetje.

“Unë mirëpres angazhimin e fortë nga Shtetet e Bashkuara me më shumë trupa,” tha ai.

“Kam takuar shumë prej tyre. Dhe është gjithmonë e mrekullueshme të takosh trupat amerikane në Evropë dhe të shohësh angazhimin dhe profesionalizmin e tyre, duke qenë pjesë e lidhjes transatlantike”.

“Unë mirëpres gjithashtu që aleatët evropianë dhe Kanadaja po rriten me më shumë prani në pjesën lindore të Aleancës, në tokë, në det dhe në ajër”, shtoi ai.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *