Mjekja shqiptare në Gjermani: Çdo vit fëmijët do jenë të detyruar të vaksinohen siç marrin vaksinat e tjera – Stop
Të Gjitha

Mjekja shqiptare në Gjermani: Çdo vit fëmijët do jenë të detyruar të vaksinohen siç marrin vaksinat e tjera

Shumë vende përfshi edhe Gjermaninë, kanë regjistruar shifra të larta të infektimeve nga varianti Omicron. Në një komunikim me skype Kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë, Aurora Dollenberg tha se plani kundër variantit Omicron është vaksinimi dhe medikamentet kundër Covid.

Megjithëse të gjithë variantet e Covid kanë një transmetueshmëri të lartë, Dollenberg shprehet se vdekshmëria ka qenë e ulët. Mjekja shqiptare u shpreh optimiste duke thënë se shpreson që në mesin e 2022 pandemia të marrë fund, ndërsa sipas saj vaksina antiCovid do jetë vjetore.

Intervista e plotë:

-Znj. Dollenberg, OBSH duket optimiste për të ardhmen, por shihet se Omicron po përhapet me shpejtësi. A do të sjellë 2022 fundin e pandemisë?

-Plani është që nëpërmjet vaksinimit të jetë në rrugën e mbarë si dhe medikamentet e tjera dhe këto dy armë të for a është shpresa që këtë vit do të hohim dritë në fund të tunelit.

– Nëse varianti Omikron apo mutacionet e tjera që mund të krijohen humbasin fuqinë sa kohë mund të duhet që të vërtetohet skenari sipas të cilit kovid mund të kthehet në një sëmundje endemike?

-Pandemia deri tani ka vërtetuar se është e rrezikshme me kët variante, por fati I mirë që vdekshmëria ka qenë e ulët nga variant në variant. Dobësia e virusit ka qenë që nuk ka cuar në rritje të vdekjeve dhe kjo ka qenë një favor. Dobësimi I virusit do vijë sa më shumë të hapet ai në popullatë. Mund të themi që në këto momente mund t themi që do të jepet një vksinë vjetore pë rata që janë të rrezikuar.

– Nga ana tjetër shumë shkencëtarë janë skeptikë mbi këtë skenar dhe mendojnë se mutacionet që mund të krijohen nuk do të jenë më pak të rrezikshme. Mund të ndodhë kjo?

-Pavarëisht se kemi ecur me parashikime të dëshiruara nga të gjithë ne, por rreziku mund të jetë. Ne shpresojmë që në mesin e 2022 të flasim për fundin e kësaj pandemia. Variantet e mutacionet mund të vazhdojnë ta rrezikojnë.

– Kur u shfaq varianti i parë i Covid në Kinë, nuk infektonte më shumë se 2 apo 3 vetë, më pas varianti Delta e kishte shkallën e infektimit deri në 7 persona, ndërsa Omikron përhapje edhe më të gjerë. Çfarë efektesh ka vaksinimi tek shndërrimi i virusit?

-Është e vërtetë që infektueshëria është e lartë. Kufizimi I lëvizjes së qytetarëve është kufizuar për të ndaluar përhapjen dhe sa më shumë të hapet aq më shumë krijohen variantet . Terapia është zhvilluar dhe ky është një përparim dhe favori I vaksinës është që e kalon lehtë. Është e rëndëishme që fëmijët të vaksinohen dhe pse nuk ka pasur shum raste me Omicron te fëmijët. Cdo vit fëmijët do jenë të detyruar të vaksinohn sic marrin vaksinat e tjera të detyrueshme.

-Për personat që e kanë kaluar covid dhe kanë imunitet natyral pse është e nevojshme pasaporta e vaksinimit?

-Ata që e kanë kalar në mënyrë natyre kanë antitrupa deri në 6 muaj dhe ndaj 6muajve pasi ka kaluar infeksioni është e rëndësihme një dozë vaksine. Ndaj dhe pse e kalon në mënyrë natyarale duhet sërish të vaksinohemi sepse zgjat më shumë

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *