Makaronat me miell bulkthi mbërrijnë në supermarket: spageti i parë me bazë insekteti – Stop
Bota, Të Gjitha

Makaronat me miell bulkthi mbërrijnë në supermarket: spageti i parë me bazë insekteti

Makaronat e para me bazë insektet mbërrin në Torino. Brenda pak javësh, spageti i parë torinez i bërë me miell bulkthi do të dalë në treg, një produkt zero kilometra i prodhuar nga një kompani në Scalenghe, Italian Cricket Farm: e para që ka kërkuar autorizim për të prodhuar “ushqim të ri”, d.m.th. insekt. miell për konsum njerëzor, shkruan “Corriere della Sera”.

Shkrimi “miell bulkthi” do të jetë i dukshëm. “Marka jonë do të njihet mirë. Sepse makaronat tona kushtojnë 4 herë më shumë sesa ato që jemi mësuar të blejmë në supermarkete. Dhe mielli rreth 30 euro kilogrami. I yni, duan apo nuk duan puristët, është një produkt ekologjik i nivelit të lartë për nga përmbajtja dhe pastërtia e proteinave, i përshtatshëm për dietat e sportistëve, shumë më i mirë se miellrat tradicionalë. Prandaj ne duam ta prodhojmë atë dhe ta bëjmë të paguhet për atë që vlen”, thotë Ivan Albano, CEO i kompanisë torineze.

Shija

Makaronat e bulkthit  kane ngjyre me te errët, te ngjashme me ato integrale, shija i ngjan bajames dhe lajthise.

Italian kriket Farm i lindur në vitin 2007 me iniciativën e kompanive vendase ishte kompania e parë italiane që kërkoi autorizim për të tregtuar pluhur bulkthi në tregun e ushqimit njerëzor. Pas 60 ditësh drita jeshile me siguri do të mbërrijë për t’u shitur në supermarkete dhe restorante.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *