Kriza energjitike, Balluku:10 miliard lekë për mbrojtjen e familjeve dhe biznesit – Stop
Lajme, Të Gjitha

Kriza energjitike, Balluku:10 miliard lekë për mbrojtjen e familjeve dhe biznesit

Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku në një dalje për mediat pas mbledhjes së qëverisë tha se Këshilli i Ministrave mori sot vendimin për ofrimin e garancisë sovrane për të vënë në dispozicion të sektorit energjetik 10 miliardë lekë. Këto para do të krijojnë kushtet për të mbrojtur të gjithë fashën e abonentëve familjarë dhe biznesin e vogël.

“Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka pasur një sërë projekt vendimesh sot për të kaluar, të ndara në dy grupe, atë të energjisë dhe infrastrukturës. Sot është marrë vendimi për ofrimin e garancisë sovrane për të vënë në dispozicion të sektorit energjetik 10 miliardë lekë, të cilat do në na krijojnë kushtet për të mbrojtur të gjithë fashën e abonentëve familjarë dhe ato të biznesit të vogël. Kjo është një strategji që e kemi shpallur që në fillim të muajit Tetor së bashku me shpalljen e emergjencës për krizën energjetike. Duhet të kemi parasysh që çmimet e larta globalisht sot, janë një problem mjaft i madh, por nga ana tjetër ajo që na shqetëson sot më shumë është mungesa energjisë sot në treg, të cilat janë të konsiderueshme në të gjithë zonën e Ballkanit, por sigurisht në Europë. Ajo çka ne po bëjmë përmes të gjitha akteve ligjore, po krijojmë një mundësi për të arritur dhe siguruar këto sasi”.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *