Krijohet “dielli artificial”, arrin temperatura rekorde – Stop
Lajme, Të Gjitha

Krijohet “dielli artificial”, arrin temperatura rekorde

Eksperimenti i njohur si “dielli artificial” ka arritur temperaturë rekorde.

“Dielli artificial” i Kinës arrin një rritje të re në rritjen e energjisë së pastër, transmeton lajmi.net.

Arritja “hap një bazë solide shkencore dhe eksperimentale drejt funksionimit të një reaktori të shkrirjes”, thotë shkencëtari përgjegjës.

“Dielli artificial”, arriti temperaturën e cila është pesë herë më e lartë se temperatura e Diellit, dhe e mbajti atë për një periudhë më të gjatë se 17 minuta.

Ndërsa temperatura në bërthamën e Diellit tonë është rreth 15 milionë gradë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *