Kosova 12 vite shtet, sot festohet Dita e Pavarësisë. – Stop
Të Gjitha

Kosova 12 vite shtet, sot festohet Dita e Pavarësisë.

Sot 12 vite më parë, në orën 15:28 Kuvendi i Kosovës e shpalli atë shtet sovran të pavarur.

Aktivtetet fillojnë  me ngritjen e flamurit nga Kryeministri Albin Kurti dhe Kryeparlamentarja Vjosa Osmani.

Më pas ata do të drejtohen për tek kompleksi memorial Adem Jashari, të varri i ish presidentit Rugova dhe të varri i veprimtarit Adem Demaçi për të vënë kurora lulesh. Ata do të vizitojnë gjithashtu Forcën e Sigurisë së Kosovës ku edhe do të iu drejtohen trupave të FSK-së me fjalë përshëndetëse.

Kuvendi do të mbajë një seancë solemne me rastin e Ditës së Pavarësisë. Republika e Kosovës feston sot ditëlindjen e saj të 12 dhe është njohur deri më tani nga 116 shtete.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *