Japonia konfirmon derdhjen në det të 1 mln tonë ujë të kontaminuar nga Fukushima – Stop
Bota, Të Gjitha

Japonia konfirmon derdhjen në det të 1 mln tonë ujë të kontaminuar nga Fukushima

Japonia konfirmoi derdhjen e 1 milionë ujë të kontaminuar nga Fukushima në Oqeanin Paqësor. Kjo u njoftua nga kryeministri i ri japonez Fumio Kishida, i cili mori postin nga Yoshihide Suga 4 tetorin e kaluar pas fitores së tij në zgjedhje.

Kryeministri japonez e komunikoi këtë gjatë një vizite në uzinën e shkatërruar nga katastrofa ” tërmeti dhe cunami ” i 11 marsit 2011, i cili shkaktoi rreth 16 mijë viktima.

Sipas ekspertëve nga Tokio Electric Power ( Tepco) që menaxhon uzinën, derdhja e ujërave të zeza në oqean është e vetmja mundësi e zbatueshme. Aktualisht ka 1.2 milionë ton ujë radioaktiv të grumbulluar në një mijë cisterna gjigante.

Vendimi për ta hedhur atë në det ka ngjallur një sërë polemikash si brenda vendit ashtu edhe jashtë tij, veçanërisht nga vendet në kufi me Japoninë. Shqetësimet janë natyrisht për ndikimin në mjedis, por mbi të gjitha për pasojat në peshkim.

Shoqatat e peshkatarëve japonezë besojnë se hedhja e ujit nga uzina në det do të komplikojë në mënyrë dramatike shitjen e peshqve vendas, edhe nëse nuk do të regjistrohen probleme shëndetësore.

Qeveria japoneze ka theksuar vazhdimisht se ky ujë është shumë i holluar dhe nuk do të ketë ndikim në ekosistemet detare. Ndër të tjera, studimet mbi faunën e peshkut pranë uzinës së shkatërruar nuk zbuluan ndonjë problem.

Trajtimi i ujit të ndotur, e përdorur për të ftohur mbeturinat e bimëve shkatërruar nga tërmeti dhe cunami pasues, përfshin eliminimin e rreth gjashtëdhjetë elementeve radioaktive përmes një kompleks sistemi të filtrave quajtur ALPS (Advanced Liquid Sistemi Processing) të cilën ajo lë vetëm një, tritium, një izotop i hidrogjenit.

Ky i fundit, përmes një procesi të hollimit të rëndësishëm, do të arrijë një përqendrim të barabartë me një të dyzetën e pragut të vendosur për ujë të pijshëm në Japoni.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *