Italia drejt referendumit për të legalizuar kanabisin, 500 mijë firma brenda javës – Stop
Bota, Të Gjitha

Italia drejt referendumit për të legalizuar kanabisin, 500 mijë firma brenda javës

Italia ka të ngjarë të vendosë nëse do të dekriminalizojë apo jo kanabisin në një referendum vitin e ardhshëm, pasi grupet e fushatës arritën të mbledhin brenda javës 500,000 nënshkrimet e kërkuara.

Referendumet popullore në Itali mund të thirren nëse merren 500,000 nënshkrime dhe aktivistët ishin në gjendje të merrnin shumën e nevojshme shumë para afatit të 30 shtatorit.

Nëse publiku voton për dekriminalizimin e kanabisit, blerja, shitja dhe kultivimi i drogës do të bëhen të ligjshme sipas ligjit italian.

“Më shumë se 500,000 nënshkrime online në vetëm një javë për #ReferendumCannabis,” shkruan aktivistët në faqen e tyre zyrtare në Facebook . “Ne i festojmë ato duke ju falënderuar një nga një, sepse kjo është e para dhe jo vetëm në Itali.”

Konsumimi i kanabisit nuk është i kriminalizuar sipas ligjit italian dhe marihuana për qëllime mjekësore lejohet. Sidoqoftë, blerja, shitja dhe kultivimi masiv i barit është i paligjshëm dhe tregtarët mund të përballen me deri në 10 vjet burg nëse shpallen fajtorë.

“Legalizimi nuk do të thotë promovim i konsumit, por bërja e tij më e sigurt dhe më e informuar. Nëse kanabisi do të ishte i ligjshëm, do t’i jepte fund gjykimeve të panevojshme për sasi të vogla të drogës dhe do të siguronte që pacientët që e përdorin atë për të lehtësuar dhimbjen e tyre torturuese nuk do të duhet të përballen kurrë më me një gjykatë”, argumentuan aktivistët.

Grupi argumentoi më tej se legalizimi i kanabisit do të krijonte mijëra vende të reja pune dhe do të rriste të ardhurat nga taksat për shtetin, duke e vendosur vlerën e përafërt në 7 miliardë euro ose 8.2 miliardë dollarë.

Ata do të vazhdojnë të mbledhin nënshkrime para se të paraqesin propozimin e referendumit në gjykatën më të lartë të apelit, Gjykatën Supreme të Kasacionit, për miratim.

Nëse kalon, peticioni do t’i dërgohet Gjykatës Kushtetuese për shqyrtim dhe për të vlerësuar nëse ligji do të ishte në përputhje me Kushtetutën italiane. Nëse ka sukses, Presidenti italian do të caktojë një datë për referendumin.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *