Ish-presidenti Donald Trump padit departamemtin e drejtësisë – Stop
Bota, Të Gjitha

Ish-presidenti Donald Trump padit departamemtin e drejtësisë

Ish-presidenti amerikan Donald Trump i ka kërkuar një gjyqtari të ngrijë hetimin e departamentit të drejtësisë për dosjet e sekuestruara nga shtëpia e tij në Mar-a-Lago.

Në një padi, ekipi i tij ligjor kërkoi që të caktohej një avokat i pavarur për të mbikëqyrur dokumentet që agjentët e FBI-së morën në fillim të këtij muaji.

Njëmbëdhjetë grupe dosjesh të klasifikuara u morën nga pasuria e Trump në Florida më 8 gusht, sipas FBI.

Trump po hetohet për keqpërdorim të mundshëm të dokumenteve, raporton BBC.

Presidentët amerikanë duhet t’i transferojnë të gjitha dokumentet dhe email-et e tyre në një agjenci qeveritare të quajtur Arkivi Kombëtar dhe FBI po heton nëse Trump i ka trajtuar në mënyrë të pahijshme të dhënat duke i çuar ato nga Shtëpia e Bardhë në Mar-a-Lago pasi u largua nga detyra në janar 2021. Ai ka mohuar çdo shkelje dhe tha se sendet ishin të deklasifikuara.

Në dokumentin prej 27 faqesh të depozituar në një gjykatë në Florida, ekipi ligjor i Trump akuzon kërkimin e departamentit të drejtësisë si “thjesht duan hundën e devesë nën tendë, në mënyrë që ata të mund të kërkojnë dokumente të dobishme politikisht ose të mbështesin përpjekjet për të penguar Presidentin Trump të kandidojë përsëri”.

“Presidenti Donald J Trump është kryesuesi i qartë në zgjedhjet presidenciale republikane të 2024-ës dhe në zgjedhjet e përgjithshme të 2024-ës, nëse ai vendos të kandidojë”, thuhet në deklaratë.

“Zbatimi i ligjit është një mburojë që mbron amerikanët. Nuk mund të përdoret si armë për qëllime politike”.

“Lëvizja tronditëse agresive” në Mar-a-Lago nga agjentë të FBI-së ndodhi pa kuptuar shqetësimin që do t’u shkaktonte shumicës së amerikanëve”, thanë avokatët e Trump.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *