Gripi i shpendëve, 3 pelikanë të ngordhur në Liqenin e Prespës – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Gripi i shpendëve, 3 pelikanë të ngordhur në Liqenin e Prespës

3 pelikanë janë gjetur të ngordhur në pjesën shqiptare të Liqenit të Prespës. Pas analizave laboratorike, pelikanët rezultuan me gripin e shpendëve.

Disa ditë më parë, Agjencia e Mbrojtjes dhe Ruajtjes të mjedisit në Shqipëri lajmëroi se gripi i shpendëve është aktiv në anën greke të Liqenit të Prespës.

Të dielën u konfirmua rasti i parë i gripit të shpendëve në një pulari në Durrës. Ministria e Bujqësisë nënvizoi se hetimi epidemiologjik tregoi për rast të izoluar.

Për këtë situatë, Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës mori vendimin për ndalimin e importit të pulave nga qyteti i Durrësit.

Autoritetet nënvizojnë se virusi nuk kalon nga shpendët tek njerëzit, por specialistët këshillojnë që produktet e mishit të pulës të gatuhen në temperatura mbi 70°C.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *