Gjykata Kushtetuese në Austri rrëzon ligjin që ndalon shamitë në shkollat ​​fillore – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Gjykata Kushtetuese në Austri rrëzon ligjin që ndalon shamitë në shkollat ​​fillore

Ditën e premte Gjykata Kushtetuese e Austrisë rrëzoi ligjin që ndalon shamitë në shkollat ​​fillore.

Ligji aktual i ndalonte vajzat të vishnin veshje ideologjike ose fetare që lidhen me mbulimin e kokës deri në fund të vitit shkollor, derisa ato të mbushnin 10-vjeç.

Në një deklaratë të lëshuar pas vendimit, gjykata tha se barazia dhe liria e mendimit, ndërgjegjes dhe fesë, vendos neutralitetin fetar dhe ideologjik të shtetit.

Gjykata argumentoi më tej se legjislaturës iu kërkua të trajtojë në mënyrë të barabartë bindjet e ndryshme fetare.

“Shkolla bazohet, ndër të tjera, në vlerat themelore të hapjes dhe tolerancës,” u tha nga Gjykata Kushtetuese.

Ligji u miratua nga deputetët austriakë në 2019, pasi u paraqit nga qeveria e koalicionit, e përbërë nga kryeministri Sebastian Kurz, ‘Partia Popullore Austriake e krahut të djathtë dhe Partia e Lirisë e Austrisë, e ekstremit të djathtë.

Zëdhënësi i Edukimit për FPÖ, Wendelin Moelzer deklaroi më herët se ligji ishte “një sinjal kundër Islamit politik”, ndërsa deputeti i PVP, Rudolf Taschner deklaroi se ai do t’i mbronte vajzat nga skllavërimi.

“Vendimi nga Gjykata Kushtetuese tregon se besimi ynë në shtetin e së drejtës dhe durimi ynë janë paguar,” tha organizata e besimit islam (IGGÖ) në një deklaratë të postuar në Facebook.

“Zbatimi i mundësive të barabarta dhe vetëvendosja për vajzat dhe gratë në shoqërinë tonë nuk arrihet përmes ndalimeve, por përkundrazi duke forcuar të drejtat e njeriut, grave dhe fëmijëve dhe duke promovuar ndërgjegjësimin se detyrimi nuk është kurrë i lejueshëm,” vazhdoi deklarata e IGGÖ.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *