Gjermanët depozitojnë 50 milionë euro të dëmtuara gjatë përmbytjeve – Stop
Bota, Të Gjitha

Gjermanët depozitojnë 50 milionë euro të dëmtuara gjatë përmbytjeve

Banka qendrore e Gjermanisë thotë se ka marrë më shumë se 50 milionë euro pas përmbytjeve vdekjeprurëse të korrikut.

Bundesbank tha të mërkurën se ishin dorëzuar para të njomura në ujërat e përmbytjeve ose të kontaminuara me naftë, ujëra të zeza dhe baltë. Banka tha se ata zakonisht marrin fatura të dëmtuara me vlerë rreth 40 milionë euro në vit. Paratë e dëmtuara thahen, përpunohen dhe më pas shkatërrohen në një qendër në Mainz që analizon paratë e falsifikuara dhe të dëmtuara.

Qytetarët gjermanë që dorëzojnë kartëmonedhat e dëmtuara rimbursohen gjithashtu pa pagesë. Këtë vit, qendra ka marrë një vlerë 51 milionë euro nga zonat e goditura nga përmbytjet në Gjermaninë perëndimore mes mesit të korrikut dhe fundit të gushtit.

Bundesbank tha se ka blerë tharëse për të përballuar fluksin e parave të dëmtuara nga uji. Më shumë se 180 njerëz vdiqën në Gjermani dhe qindra të tjerë u plagosën nga përmbytjet, të cilat gjithashtu morën jetë edhe në Belgjikë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *