Fëmijët e infektuar me koronavirus, drejtoresha e ISHP jep detaje. – Stop
Të Gjitha

Fëmijët e infektuar me koronavirus, drejtoresha e ISHP jep detaje.

Drejtoresha e ISHP, ne deklaraten e sotme per mediat ka thene se femijet jane ne gendje te mire shendetesore.

Ajo ka sqaruar sot se si ndiqen pacientet e prekur me COVID 19, duke garantuar se ata trahtohen sipas standardeve nderkombetare.

Ku do të qëndrojnë shqiptarët që riatdhesohen?

Të rikthyerit i janë nënshtruar të njëjtit protokoll, ku procedura kërkon karantimin të detyrueshëm. Këta persona monitorohen nga mjeku I familjes dhe epidemiologu, ndërkohë që strukturat e policisë bëjnë të sigurtë që nuk thyhen kushtet e vetëkarantimit. Në të gjitha ato raste kur mjeku konstaton problematika, vijohet me protokollet si në rastet e tjera.

Si është gjendja e fëmijëve me COVID?
Fëmijët, ashtu si edhe gjithë referenca botërore, janë më pak të prekurit ose me format më të lehta. Jam e gëzuar të them që deri tani gjendja e tyre është e mirë.

Cfarë ilacesh po përdorni me të prekurit?
COVID vijon të mbetet një sfidë e komunitetit mjekësor ndërkombëtar. Shumë c’ka është hedhur në tavolinë, po ajo qe behet ne bote dhe tek ne, përgjegjesine e protokollove e mbajne strukturat trajtuese. Te jeni te sigurt qe oacientet tane do vijojne te trajtohen me standarde nderkombetare.

Sa mjekë janë të prekur?
Janë 32 mjekë e infermierë, 8 prej tyre janë të shëruar. Vijohet me monitorimin e pjesës tjetër.

Spitali “Shefqet Ndroqi’ sa është stafi, numri respiratorëve?
Është një spital universitar, i cili ka gjithë kapacitetet, 190 shtretër, mjekë të aftë për t’iu përgjigjur kësaj sfide.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *