Erdogan kundër mediave sociale: Një nga kërcënimet kryesore për demokracinë – Stop
Bota, Të Gjitha

Erdogan kundër mediave sociale: Një nga kërcënimet kryesore për demokracinë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i përshkroi mediat sociale një nga kërcënimet kryesore për demokracinë.

Qeveria e Erdoganit planifikon të miratojë legjislacionin për të kriminalizuar përhapjen e lajmeve të rreme dhe dezinformatave në internet, por kritikët thonë se ndryshimet e propozuara do të forcojnë kufizimet në lirinë e fjalës.

“Mediat sociale, të cilat u përshkruan si simbol i lirisë kur u shfaqën për herë të parë, janë kthyer në një nga burimet kryesore të kërcënimit për demokracinë e sotme”, tha Erdogan në një video-mesazh.

Turqia miratoi një ligj vitin e kaluar ku kërkon që platformat e mediave sociale që kanë më shumë se 1 milion përdorues të kenë një përfaqësues ligjor dhe të ruajnë të dhëna në vend. Kompanitë e mëdha të mediave sociale, duke përfshirë Facebook, YouTube dhe Twitter, kanë krijuar zyra të tilla në Turqi. Legjislacioni i ri do ta bënte përhapjen e veprave penale të “dezinformimit” dhe “lajmeve të rreme” të dënueshme deri në pesë vjet burg.

Ai gjithashtu do të krijojë një rregullator të mediave sociale.

Shumica e kompanive të mëdha mediatike të Turqisë janë nën kontrollin e qeverisë, duke i lënë mediat sociale një burim të rëndësishëm për zërat kundërshtues.

Raporti Freedom on the Net i Freedom House, i publikuar në shtator, e karakterizoi Turqinë si “jo të lirë”, duke vënë në dukje heqjen e përmbajtjes kritike ndaj qeverisë dhe ndjekjen penale të njerëzve që postojnë komente “të padëshirueshme” në mediat sociale.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *