“Dy arka me monedha ari”, Davide Pecorelli nxjerr fotot me thesarin: Prifti shqiptar më ndihmoi t’i vija zjarrin makinës dhe të inskenoja vetëvrasjen – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

“Dy arka me monedha ari”, Davide Pecorelli nxjerr fotot me thesarin: Prifti shqiptar më ndihmoi t’i vija zjarrin makinës dhe të inskenoja vetëvrasjen

Kjo është një selfie e Davide Pecorelli, ku shihet me thasë plot me monedha ari nga thesari Montecristo. E njëjta kapele që kishte vendosur Pecorelli në ditën e ‘debutimit’ të tij në prokurorinë e Perugias. “Nuk është fotomontazh” saktëson sipërmarrësi dhe ish-arbitri, i cili rikthehet për të folur pas disa muajsh… reflektimi. “Ku është gjetur thesari?” Për momentin nuk mund të them asgjë”, shton ai. Lanazione.it sjell një artikull kushtuar sipermarrësit që bëri për ca muaj lëmsh Italian dhe Shqipërinë.

Fotot e marra brenda vendit misterioz të Porto Santo Stefano, tashmë në posedim të Prokurorisë Publike Grosseto, e cila hetoi 46-vjeçarin Umbrian San Giustino për marrjen e monedhave të vjedhura në vitin 2019 në Sovana, tashmë janë bërë publike nga Pecorelli. Ky i fundit më 29 mars u mor në pyetje në Perugia për 4 orë me kërkesë përmes letërporosisë ndërkombëtare, të Prokurorit Publik të Pukës, në Shqipëri. Sipërmarrësi italian akuzohet në Shqipëri për shkatërrim të pasurive dhe kalim të paligjshëm të kufirit. “Hetuesve edhe në rrethanat e fundit u ripërsërita atë që ndodhi në fillim të janarit në Shqipëri. Ata insistuan veçanërisht të dihej emri dhe mbiemri i priftit që më ndihmoi t’i vija zjarrin e makinës dhe për të aluduar vetëvrasjen time. Nuk do ta zbuloj identitetin e tij”, tha Pecorelli.

Davide Pecorelli shpreson që në Shqipëri t’i shpëtojë sa më shumë një gjobë, ndonëse kodi Penal në vendin tonë parashikon deri në 5 vjet burgim për tre krimet për të cilat akuzohet. Por këto gjoba nuk është mësuar t’i paguajë ish-arbitri i seksionit Arezzo. Siç dihet, më 17 shtator biznesmeni u gjet në bordin e një varke pranë ishullit Montecristo, ndërsa është nën hetim për vjedhje mallrash.

Karabinierët e biodiversitetit i kërkuan atij të largohej nga zona e mbrojtur, por më pas u detyruan të ndërhynin dhe të procedonin kundër tij. Gjoba, e cila varion nga një minimum prej 258 euro deri në maksimum 1032, mund të paguhet me një tarifë të reduktuar nga 46-vjeçari, duke paguar 344 euro. “Përsa i përket fotove, nuk kam çfarë të shtoj – thotë ai – Në çdo rast, një disponueshmëri e tillë mund të përdoret nga unë vetëm për qëllime bamirësie përmes ‘The Count of Montecristo Association’”.

 

Diçka dihej tashmë për shoqatën, por jo ende për një libër të vërtetë. “Tani për tani jeta ime është e përqendruar te familja, puna, studimi dhe projekti i Shoqatës – shton Davide – prezantimi do të bëhet të shtunën 17 shtator 2022. Në atë datë libri do të bëhet i njohur me të ardhurat që i janë transferuar gjithmonë shoqatës me gjithë të vërtetën e historisë sime. Një gjë tjetër: u largova përgjithmonë nga bota e biznesit dhe u punësova si punonjës i një kompanie në fushën e prodhimit”.

 

Kështu Davide Pecorelli, i cili nga monedhat e arit të gjetura në tre vende në ishullin Montecristo, tani e gjen veten duke punuar si punëtor, me dy prokurorë (njëri italian, tjetri shqiptar) që e ndjekin. E çuditshme, sepse vetëm pak ditë pas rishfaqjes së tij në media, tashmë ish-sipërmarrësi deklaroi se kishte gjetur thesarin e San Mamilianos: janë dy arka me gati 500 kilogramë monedha ari të pastër pesëgramësh).

Dhe ai do të duhet ta “ndante gjysmën me priftin që më tregoi vendet e zbulimit”. Më pas ai tha se kishte gjetur tashmë dy nga tre arkat me ar, në Cala Corfù dhe Cala Fortezza. Më pas, përpara se të gjurmonte pjesën e tretë të pasurisë (në Cala Maestra), pikërisht aty ishte përgjuar nga policia pyjore, e cila në fakt i kishte dhënë fund jetës së tij të dytë si Kont Montecristo.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *