Çështja e detit/Ministri grek: Pritet largimi i Metës për ta zgjidhur në Hagë – Stop
Lajme, Të Gjitha

Çështja e detit/Ministri grek: Pritet largimi i Metës për ta zgjidhur në Hagë

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias ka dhënë një intervistë për mediat vendase pas vizitës që pati në Shqipëri ditën e hënë. Gjatë vizitës së tij zyrtare, ai u takua me homologen Olta Xhaçka dhe kryeministrin e vendit Edi Rama.

Ai u pyet nga gazetarët rreth deklaratës së ministres Xhaçka, e cila gjatë konferencës së përbashkët me Dendias përmendi edhe çështjen çame.

Gazetrai i është drejtuar ministrit Dendias duke i thënë se: U ngrit një çështje e cila besonim se ishte braktisur.

Ndërsa Dendias tha se ai i ishte përgjigjur ministres shqiptare aty për aty: Ajo çështje nuk ekziston në thelb.

Gjithashtu në intervistë është folur për çështjen e detit, ku Dendias është shprehur se kjo çështje do të mund të merrte fund me largimin e presidentit Meta dhe zgjedhjen e presidentit të ri shqiptar.

Pjese nga intervista

Gazetari: E pamë dje në Shqipëri, gjatë vizitës suaj, homologen tuaj shqiptare të sillet në një mënyrë që nuk është në përputhje me këtë klimë bashkëpunimi që po përpiqemi të krijojmë. Pa papritur ajo ka ngritur një çështje që menduam se ishte braktisur prej kohësh. Ku jemi tani me Shqipërinë?

Dendias: Së pari, besoj se për këtë deklaratë, përgjigja është dhënë aty për aty, që të mos ketë keqkuptime. Por në Shqipërinë në përgjithësi, do t’ju këshilloja të shikonit nga afër qëndrimin e kryeministrit, zotit Rama dhe nuk do të zgjerohem më. Pas takimit me kryeministrin dhe drekës që ai pati dashamirësi të shtronte, vizitën do ta cilësoja jashtëzakonisht të suksesshme.

Gazetari: A nuk është kryeministri shqiptar në konsultim me ministren e tij?

Dendias: Nuk është pozicioni im të futem në detaje të tilla tani, kjo është e sigurt. Mendoj se përgjigja e Greqisë është dhënë, që të mos ketë keqkuptime në asnjë pjesë. Përtej kësaj, nuk mendoj se marrëdhëniet greko-shqiptare do të jenë peng i kësaj çështjeje, të cilën pala greke, mendoj me të drejtë, e konsideron si inekzistente.

Gazetari: A ka ndonjë shans që vetoja për negociatat e anëtarësimit të vihet në tavolinë nëse vendi fqinj nuk angazhohet në mënyrë eksplicite që të mos e ngrejë më një çështje të tillë inekzistente, siç e përshkruani ju?

Dendias: Për më tepër, bashkëbiseduesi e vendos në një pozitë të sikletshme që është e panevojshme. Shqipëria ka bërë një zgjedhje të rëndësishme të paktën në kohën e kryeministrit Rama. Cila është ajo zgjedhje? Është Bashkimi Evropian, ligji evropian, acquis evropian dhe, rrjedhimisht, partneriteti me Greqinë. Kjo është politika e saj e vendosur.

Dhe duhen parë linjat e gjera të politikave dhe pozicionet e qëndrueshme në politikat e dikujt. Dhe Shqipëria është konsistente me të. Ajo ra dakord me ne që t’ia referojmë çështjen tonë Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë sipas rregullave të së drejtës ndërkombëtare.
Kjo nuk ka ndodhur ende pasi Presidenti nuk i ka dhënë autorizimin përkatës kryeministrit. Me sa duket, Shqipëria do të zgjedhë një President të ri brenda dy-tre muajve të ardhshëm. Pra, e gjithë kjo do të jetë e realizueshme që atëherë.

Sinqerisht, kjo është ajo që ruaj nga qëndrimi shqiptar, si dhe nga linja e përgjithshme e politikës së Shqipërisë në lidhje me vendimet e Bashkimit Evropian si për çështjen e Qipros ashtu edhe për Turqinë. Shqipëria ka respektuar të gjitha vendimet. Ajo i ka respektuar të gjitha, pavarësisht se ende nuk i është dhënë statusi specifik që do ta detyronte Shqipërinë ta bënte këtë. Ajo ka respektuar të gjitha vendimet. Pra, ne, në Greqi, nuk duhet të pranojmë stereotipe; në vend të kësaj, ne duhet të shohim pamjen e plotë dhe të qartë dhe t’i japim kohë bashkëbiseduesit tonë për t’u përshtatur.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *