BE dhe SHBA deklaratë të përbashkët: Reforma në Drejtësi po jep rezultate, të zgjatet vettingu – Stop
Lajme, Të Gjitha

BE dhe SHBA deklaratë të përbashkët: Reforma në Drejtësi po jep rezultate, të zgjatet vettingu

Delegacioni i BE në Shqipëri dhe ambasada e SHBA në vendin tonë kanë dalë me një deklaratë të përbashkët ku kërkojnë të miratohet zgjatja e afatit të organeve të vettingut duke vlerësuar rezultatet e Reformës në Drejtësi.

Ata thonë se vetingu i gjyqtarëve dhe prokurorëve është një element thelbësor i reformës në drejtësi duke theksuar se ky proces mbështetet fuqimisht nga miqtë e Shqipërisë. Sipas tyre kjo nuk është çështje partiake por e interesit kombëtar ndaj deputetët duhet ta votojnë në përputhje me rrugën europiane të Shqipërisë.

“Gatë viteve të fundit, Shqipëria ka bërë përparime domethënëse në reformat e anëtarësimit në BE. Ndër hapat më të vështirë, por thelbësore, ka qenë miratimi dhe zbatimi i reformës në drejtësi. Jemi në një moment të rëndësishëm pasi reforma në drejtësi po jep rezultate.

Vetingu i gjyqtarëve dhe prokurorëve është një element themelor i reformës në drejtësi. Për t’u mundësuar institucioneve të vetingut të kryejnë misionin e tyre, është i nevojshëm ndryshimi i kushtetutës për ta zgjatur mandatin e tyre për një periudhë të kufizuar. Komisioni i Venecias konfirmoi se zgjatja e propozuar është në përputhje me standardet evropiane dhe është e nevojshme për të garantuar barazinë para ligjit dhe sigurinë juridike

Zgjatja e propozuar e vetingut mbështetet fuqishëm nga miqtë e Shqipërisë që dëshirojnë ta shohin Shqipërinë në BE sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo nuk është çështje partiake. Shpresojmë që të gjithë deputetët- pavarësisht nga përkatësia partiake- ta shohin këtë si një çështje të interesit kombëtar dhe të votojnë në përputhje me të, ashtu siç kanë mbështetur gjithmonë rrugën evropiane të Shqipërisë. Vota për zgjatjen e vetingut është votë për të ardhmen e Shqipërisë në BE”, thuhet në deklaratë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *