Arrestimi i politikanëve dhe largimi i prokurorëve, Kim: Ky është vetëm fillimi – Stop
Lajme, Të Gjitha

Arrestimi i politikanëve dhe largimi i prokurorëve, Kim: Ky është vetëm fillimi

Këtë të mërkurë në një aktivitet të organizuar kundër pastrimit të parave dhe krimit kibernetik, ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim ka paralajmëruar se largimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe pastrimi i politikës nga elementët e korruptuar është vetëm fillimi.

Kim teksa vlerësoi sukseset e arritura nga Shqipëria në vitin 2021, vuri në dukje trafikimin e heroinës si dhe trafikimin e qënieve njerëzore që sipas saj ka shënuar rritje.

Krimi i organizuar, korrupsioni dhe ekstremizmi minojnë demokracinë, gërryejnë tregjet dhe kërcënojnë shtetin ligjor. Kur njerëzit e ndershëm shohin politikanë të korruptuar humbasin besimin në sistem. Atyre duhet t’u garantohet se do të kenë çdo shans përballë njerëzve të tillë. E vetmja mënyrë për të luftuar krimin e organizuar është të kemi institucione të pavarura që mbështesin zbatimin e ligjit. Shqipëria ka arritur suksese në vitin 2021, nga largimi i gjyqtarëve e prokurorëve te arrestimi i politikanëve. Ky është fillimi. Po shohim një epokë të re ku sistemi mund tu shërbejë qytetarëve. Pavarasisht suksesit, Shqipëria është rrugë kyçe për trafikun e drogës dhe qenieve njerëzore në Evropë. 60-65 tonë heroinë kontrabandohen në rajon gjatë vitit. Grupet shqiptare të krimit të organizuar vazhdojnë të pastrojnë para dhe të kontribuojnë në korrupsionin në vend. Gjykatës, prokurorë, policë e gazetarë kanë qenë subjekt i kanosjes. Të diskutojmë se si Ministria e Brendshme mund të veprojë. Të prodhohen prioritete dhe plan i shëndoshë. Unë kam parë çfarë mund të bëjë Shqipëria dhe udhëheqësit shqiptarë kur e ndajnë mendjen për diçka. Krijimi i një organi të duhur mbikëqyrës policor, forcimi i aftësisë për të luftuar narko-trafikun dhe krimin e organizuar. Ndjekjen e fondeve të paligjshme që rrjedhin përmes sistemit të Shqipërisë dhe pastruesve të parave që e bëjnë të mundur. Sekuestrimi i pasurive të kriminelëve që tashmë SPAK po e bën. Sikurse kemi parë zyrtarë amerikanë përfshirë dhe mua kemi qenë në kufi me Greqinë për të mbyllur këto boshllëqe. Le ta përmirësojmë sistemin dhe të punojmë së bashku që besimi i publikut të rritet. Trafikimi i qenieve njerëzore është rritur gjithashtu. Mijëra emigrantë kalojnë përmes Shqipërisë për në BE. Korrupsioni luan një rol në këtë gjë. Grupe e krimit të organizuar vazhdojnë të pastrojnë paratë. Ajo për të cilën jemi për të folur këtu sot është se si ministria e Brendshme mund ta bëjë Shqipërinë një vend më të mirë për të gjithë. Duhet të rritet transparenca dhe llogaridhënia”, tha Yuri Kim.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *