Video/ Ishin nisur në Britani, Policia franceze shpon gomonen e shqiptarëve – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

Video/ Ishin nisur në Britani, Policia franceze shpon gomonen e shqiptarëve

Policia franceze ka filmuar momentin teksa ka shpuar gomonen dhe ka përdorur spraj kundër një grupi emigrantësh që po tentonin të kalonin Kanalin Anglez  për të shkuar në Britaninë e Madhe.

Grupi, i cili përfshinte emigrantë shqiptarë dhe kurdë irakianë, po përpiqeshin të nisnin varkën nga një plazh afër Dunkirkut, sipas Channel 4 Neës. Ata u pikasën nga policia. 4 policë të kufirit në Francë i kanë bllokuar rrugën atyre që mbanin gomonen. Njëri prej policëve shpoi gomonen me thikë

Pamjet janë regjistruar rreth orës 08:30 të së enjtes dhe treguan grupin e madh të burrave që vraponin me shpejtësi nëpër rërë drejt oqeanit, ndërsa mbanin gomonen e zezë.

Shumica e emigrantëve shihen të veshur me veterinerë të kuqe ose portokalli.

“Janë 40 ose 50 njerëz,” thotë në klip reporteri i Channel 4, Paraic O’Brien, duke raportuar nga vendngjarja.

Numri i emigrantëve që e kanë kaluar këtë kanal ka arritur shifra rekord për këtë vit, në 23 mijë. Vetëm në gusht, aty kanë kaluar 6887 emigrantë. Ndërkohë Britania e Madhe ka njoftuar planin për të përshpejtuar dëbimin e azilkërkuesve shqiptarë.

Sipas një raporti sekret të Inteligjencës Ushtarake, në Angli,40% e emigrantëve në kanalin e “La Mansh-it”, që ndan Britaninë e Madhe nga kontinenti europian, janë nga Shqipëria.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *