VIDEO/ Bëhet virale në rrjet, gjyshja 81-vjeçe bën palestër si një vajzë e re – Stop
Bota, Të Gjitha

VIDEO/ Bëhet virale në rrjet, gjyshja 81-vjeçe bën palestër si një vajzë e re

Erika Rishko është 81 vjeçe dhe ka dy fëmijë dhe një nip, edhe nuk do të ndryshonte shumë nga gjyshet e tjera nëse nuk do të ishte edhe instruktore fitnesi.

Siç thotë ajo fitnesin e ka zbuluar shumë vonë, por synimi i saj është të frymëzojë të moshuarit për të ushtruar.

“Jam shumë e nderuar që të rinjtë frymëzohen nga unë. Nëse mund ta ndryshoj të paktën pak stereotipin se të moshuarit janë të mërzitshëm apo joaktivë, kjo më gëzon shumë”, tha ajo për një emision të famshëm amerikan.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Erika Rischko (@erikarischko)

Erika filloi të praktikonte vetëm në fund të të 50-ave, dhe kjo për shkak se shtëpia e saj ishte bosh sepse fëmijët e saj ishin larguar. Pas 20 vitesh, Erika ushtron dy herë në ditë, disa ditë në javë.

Siç thotë ajo, vajza e saj e bindi të fillonte xhirimet për TikTok dhe se në fund gjithçka shkoi mirë, edhe pse ajo nuk shpresonte për një përfundim të tillë.

“Përgjigja ishte pozitive, e cila më dukej shumë emocionuese sepse kam qenë shumë e pasigurt gjatë gjithë jetës sime. I ndryshoj vazhdimisht ushtrimet, kështu që marr një intensitet dhe/ose kohëzgjatje të ndryshme. Është e rëndësishme të ndryshohet rutina e ushtrimeve për hir të forcës dhe kursimit të kohës”, ka vazhduar kjo gjyshe në formë.

Krahas jetës aktive, Erika thotë se jetëgjatësia e saj lidhet edhe me ushqimet e freskëta që ha, pa llogaritur kaloritë, si dhe pirjen e rrallë të alkoolit. Ajo la duhanin 30 vjet më parë

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Erika Rischko (@erikarischko)

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *