Stop – Ranitidina e buscopani me perberes kancerogjene, shiten lirisht! (26 shtator 2019) – Stop
Të Gjitha

Stop – Ranitidina e buscopani me perberes kancerogjene, shiten lirisht! (26 shtator 2019)

Pas kërkesës së Komisionit Europian, EMA( agjencia europiane e barnave) ka njoftuar në 13 shtator, se ka nisur të rishohë medikamentin ranitidinë. Kjo erdhi pas disa testeve, që tregonin, se disa nga këto produkte përmbanin një papastërti të njohur si NDMA, dhe që mendohet, se shkakton kancer. Në të njejtën datë, FDA, që administron ushqimin e barnat në SHBA, njoftoi, se u mësua, se disa produkte me përbërje ranitidine, të njohur edhe me emrin Zantac, kanë rezultuar me përbërës kancerogjen.Nga ana tjetër agjencia farmaceutike italiane ka njoftuar bllokimin e ilaceve: Buskopan, Ranidil, Zantac etj.Por në Shqipëri njoftimi është bërë vetëm mbrëmjen e djeshme nga Agjencia Kombëtare e barnave dhe pajisjeve Mjekësore e nëpër farmaci, këto medikamente shiten lirisht e pa asnjë njohuri.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *